Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ilk tören gerçekleşti!

08 Ara 2015
admin

Toplamda ulusal ve uluslararası dallarda film ödüllerinin sahiplerini bulduğu 52. Antalya Film Festivali Ödül Töreni'nin ilk etabı dün akşam gerçekleşti.

Antalya Kültür Merkezi Aspendos salonunda Ceyda Düvenci'nin sunuculuğuyla gerçekleşen ödül töreninde ‘En İyi İlk Film’, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Sanat Yönetmeni’ ‘En İyi Kurgu’ ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülleriyle birlikte Behlül Dal Jüri Özel Ödülü, Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü, Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü, belgesel ve kısa film kategorilerinde izleyici ödülleri verildi. Törenin açılış konuşmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yaptı.:

“Bu yıl festivalimizde, ikisi özel olmak üzere, toplam 34 ödül verilecek. Bütün ödüllerin tek bir törende verilmesi, takdir edersiniz ki, bir sıkışıklığa yol açacak. Bunu engellemek, her kategorideki ödülü, hak ettiği özenle sunabilmek ve ödül sahibine de sahnede ihtiyacı olan teşekkür süresini verebilmek için ödülleri, dünyada da benzer örneklerinde olduğu gibi, iki ayrı ödül töreniyle takdim edeceğiz”

Festivalin bütün katılımcılarına teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Türel'in ardından sahne alan Zeynep Özbatur Atakan sektörün Antalya Film Forum kapsamında bir araya gelmesinin önemine değindi. Festival direktörü  Elif Dağdeviren ise festivalin görünmeyen, perde arkasındaki ekibine gönülden teşekkürlerini iletti. 

Geceden Notlar: 

“Muna”daki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu seçilen Kaan Çakır, “20 yıldır bu kadını bekliyordum, çok mutlu oldum”  sözleriyle salonda kahkahalar estirdi.

Çırak” filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Çiğdem Selışık ise “Türkiye’ye dönüşüme bir ‘hoşgeldiniz’ anlamı taşıyor bu ödül aynı zamanda. Oyunculuğu bıraktığımı iddia ettiğim bir sırada beni ikna eden yönetmenim Emre Konuk’a teşekkür ederim” dedi.

Ömer Vargı başkanlığındaki jüri “Takım: Mahalle Aşkına” filmine şimdiden 3 ödül verdi!

Festivalin en favori filminin yönetmeni Tolga Karaçelik 3. uzun metraj filmi Kelebekler için Kurmaca Pitching Ödülü maddi destek alırken, sinema ve halkla ilişkiler sektörünün yakından tanıdığı bir isim olan Tuğçe Taçkın'ın yapımcılığını üstlendiği Olimpiyat projesi Belgesel Pitching Ödülü'ne değer görüldü. 

Altın Portakal Ödüllerin ilk sahipleri ise şöyle oldu;

En İyi İlk Film: Çırak (Emre Konuk)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Çiğdem Selışık Onat (Çırak)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kaan Çakır (Muna)

En İyi Sanat Yönetmeni: Takım: Mahalle Aşkına

En İyi Kurgu: Takım: Mahalle Aşkına

En İyi Görüntü Yönetimi: Rüzgarın Hatıraları

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Takım: Mahalle Aşkına

Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Kalandar Soğuğu

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Saklı (Selim Evci)

Belgesel İzleyici Ödülü: Zerk (Uluç Erdem Ersen)

Kısa Film İzleyici Ödülü: Zilan (Mehmet Mahsum Akyel)

ANTALYA FİLM FORUM (AFF) ÖDÜLLERİ:

DigiFlame Renklendirme ve Görsel Efekt ödülü – İyilik (Yapımcı: Sevil Demirci yön: Özgür Sevimli)
AFF Villa Kult Berlin Artistik Destek Ödülü – Yurt (Yapımcı: Evrim Sanal Yön: Nehir Tuna)
Belgesel Pitching Jüri Özel Ödülü-Antoine Köpe’nin Anıları (Yapımcı: Elsa Ginoux Yön: Nefin Dinç)
Belgesel Pitching Ödülü- Mr Gay Suriye (Yapımcı: Cem Doruk Yön: Ayşe Toprak), Olimpiyat (Yapımcı: Tuğçe Taçkın Yön: Efe Öztezdoğan)
Kurmaca Pitching Ödülü Jüri Özel Ödülü- Siyah Atların Ölümü (Yapımcı: Gülistan Acet Yön: Ferit Karahan)
Kurmaca Pitching Ödülü: Kelebekler (Yapımcı-Yönetmen: Tolga Karaçelik), Yatılı Okul (Yapımcı: Bilge Elif Özköse Yön: Rezan Yeşilbaş)
Work in Progress Ödülü- Rauf (Yapımcı: Soner Caner, Burak Ozan Yön: Barış Kaya, Soner Caner)

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?