MUNA da Antalya Film Festivali'nde yarışacak!

09 Ara 2015
admin

Yıllardır İsrail ablukası altında bulunan Gazze'de yaşanan dram, ilk kez bir Türk filmine konu oldu. 34. İstanbul Film Festivali'nin 'Yeni Türkiye Sineması' bölümünde gösterilen 'Muna'nın yönetmeni Uluslararası Madrid Film Festivali'nde ilk filmi 'İnanç Odası' ile 'En İyi Yabancı Film' dalında aday olan genç yönetmen Serdar Gözelekli. Gazzeli 8 yaşında bir kız çocuğunun gerçek hikâyesinden esinlenerek çekilen filmde 'Muna' rolünü, Tarsus'un arka mahallelerinden birinde keşfedilen Pınar Balkış oynadı.

 

FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR SAKLAMBAÇ OYNAR

Muna'nın hikâyesini Gazze'ye giden Yeryüzü Doktorları'ndan dinlediklerini anlatan Gözelekli, “Muna, 2009 yılında bir sokakta oturan insanların bir araya toplandığı ve İsrail askerlerinin taradığı evden kurtulan bir kız çocuğu. Muna Gazze'de aynı acıyı paylaşan ve hayatı, hayatta kalabilmek için saklambaç oynayarak geçen binlerce çocuktan biri” diyor. Gözelekli, Muna'yı büyük bir ustalıkla oynayan ve sergilediği performansla set ekibini ağlatan küçük oyuncuyu nasıl bulduğunu ise şöyle anlatıyor: “Bu rol için İstanbul'da daha önce oyunculuk yapmış bir sürü aday vardı. Ancak Tarsus'un fakir mahallelerinden olan Tekke Mahallesi'nde Pınar'ı fark edince 'İşte bu' dedim. Hemen onu kamera karşısına aldım. Üç saat çalıştık. Doğuştan yetenek. Hiç sıkılmıyor. Sette bizim kadar çalıştı. Hayatında hiç şımarmamış. Fakir bir ailenin kızı. Babası ırmak kenarında balık yemi satıyor. Pınar'ın, altından kalkamayacağı rol yok.”

2014 yılında, ilk planlarının filmi Gazze'de çekmek olduğunu ancak, savaş patlak verince filmden vazgeçmeyip, Gazze'nin coğrafi dokusuyla örtüşen Tarsus'u seçtiklerini ifade eden Gözelekli, film çekimlerini Kobani olayları patlak verdiği ve Tarsus Emniyet Müdürü'nün vurulduğu günlerde yaptıklarını, çekimler sırasında sıkıntılı günler yaşadıklarını söylüyor. Filmin danışmanlığını ise 2004 yılında Gazze'de yaralanan ve Türkiye'de okuyan, filmde de yaralı Hamas komutanını oynayan bir Filistinli genç yapıyor. 'Muna'nın müziklerini Furkan Besli ile Bekir Yusuf Açıksöz yaptı.

FİLMİN HİKAYESİ

Henüz 6 yaşındaki Gazzeli Muna ve ailesinin yaşadığı ev, İsraill askerlerinin ani baskınına uğrar. Gece baskını sırasında mutfak dolabına saklarak askerlerden kurtulan Muna, sabah olduğunda evde yapayalnız olduğunu fark eder. Sokaklarda dolaşarak ailesini aramaya başlayan Muna'yı Yeryüzü Doktorları ekibindeki gönüllü doktorlardan biri olan Ela bulur. Ela bu küçük kıza yardım edip ailesini bulmaya kararlıdır. Ela ile doktor arkadaşları Ali ve Süleyman, hem küçük kızın ailesini ararlar, hem de yıkımdaki bir ülkenin dramına şahitlik ederler…

FİLM ANTALYA FİLM FESTİVALİ'NDE YARIŞACAK

Çıktığı günden bu yana adından söz ettiren ve konusuyla izleyiciyi büyülen 'Muna', 29 Kasım – 6 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan Antalya Film Festivali'nde yarışmaya hak kazandı.

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?