İzmir Kısa Film Festivali başlıyor!

09 Ara 2015
admin

İzmir’in uzun soluklu tek film festivali olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali bu yıl 16.kez sinemaseverlere kapılarını aralıyor. Festival, 18 Kasım Çarşamba günü saat 19.00’da yapılacak olan törenle başlayacak. Açılış töreni Kerem Görsev konseriyle tamamlanacak.

Festival, özel seçkilerle beraber 400’ün üzerinde filmi ücretsiz olarak seyirciyle buluştururken, atölye çalışmaları ve söyleşilerle festival boyunca sinemaya dair etkinliklere ev sahipliği yapacak. Festivali animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde festivalde yarışmak üzere aralarında İran, Almanya, Ermenistan, İtalya, Küba, Afganistan, Japonya, Yunanistan, Kore, Porto Riko, İspanya, İsviçre, ABD, Mısır, Çin, Kırgızistan, Rusya, Venezuella, Fransa, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden başvurular geldi. Altın Kedi Ödülleri için yarışacak filmler, başkanlığını yönetmen Serdar Akar’ın yapacağı jüri tarafından değerlendirilecek.Ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde yarışmak üzere bin 591 filmin başvuru yaptığı festivalin jürisi Yiğit Özşener, oyuncu Vildan Atasever, Angelapulos'un görüntü yönetmeni Andreas Sinanos ve Macar sinema yazarı György Baron’dan oluşuyor. Jüri Başkanı Serdar Akar, jüri üyeleri Vildan Atasever ve Yiğit Özşener söyleşi etkinlikleriyle İzmirli sevenleriyle bir araya gelecek. Yonca Ertürk ‘Temel Yapımcılık Atölyesi’, Kerem Kaban ‘Sinemada ses estetiği ve sesin ontolojisi’ adlı atölye çalışmaları yapacak. Oktostore iki gün sürecek ‘Dijital Sinema Atölyesi’ etkinliği ile son teknoloi kameraları İzmirli sinemacılara tanıtacak. Ayrıca çocuklar için, Kerem Kaban, ‘FilmTerapi Atölyesi’ düzenleyecek.

Sinemaseverlerin heyecanla beklediği festival Ege Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi ve Gediz Üniversitesi’nde de film gösterimleri yaparken, ana gösterim salonu ise Fransız Kültür Merkezi’nin yanında Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde olacak. Altın Kedi Ödülleri ise, 21 Kasım Cumartesi günü Fuar’da yapılacak ödül töreniyle sahiplerini bulacak.

Film gösterim ve etkinlik programlarına internet sitesi ve festivalin sosyal medya hesaplarından ulaşılabilecek.

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?