Christopher Nolan’ın Memento’su yeniden çekiliyor!

09 Ara 2015
admin

Jonathan Nolan’ın kısa hikayesi Memento Mori’den Christopher Nolan tarafından sinema filmi senaryosuna uyarlanan hikayeyi yine Christopher Nolan yönetmişti. Başrolünde ise Guy Pearce unutulmaz Leonard karakteriyle izleyici ile buluşmuştu. Karısının katilini arayan Leonard çok farklı bir hastalığa sahipti, hafızası kendisine ihanet ediyordu. Uyandığında anılarını hatırlamayan Leonard her güne sıfırdan başlıyor ve karısını, karısının ölümünü ve karısının katilini arayış yolculuğunu tek tek hatırlıyordu.

 

Bu hatırlama işlemini ise kendine bıraktığı notlar üzerinden yapıyordu. Fakat hafızanın nasıl kolay bir şekilde manipüle edildiğini ve aldatılabildiğini bilmediği için tansiyonu yüksek bir gerilimin içinde kendini kovalıyordu. İzleyici için ise Memento’nun tansiyonu her zaman yüksekti çünkü Nolan kronolojik bir anlatım içerisinde değil zamansallığın karmaşası ile hikayeyi izleyici ile buluşturmuştu. İşte bu yüzden tüm hikayeyi kavramanın isteği ve öykünün sonu adına duyulan heyecan izleyici için film boyunca hiç düşmüyordu.

 

HAFIZA OYUNU MEMENTO’NUN YENİDEN ÇEVRİMİ GELİYOR
Andrea Iervolino ve Monika Bacardi tarafından yönetilen AMBI Pictures şirketi bugün önemli bir açıklamada bulundu. Memento’nun yeniden çekilecek olan filmini finanse edeceklerini duyurdular. Şirket, Exclusive Media Group şirketinin arşivini satın alarak yeniden yapılacak olan filmin haklarına da sahip oldu. Bu arşivde yine hafızalara kazınmış 400 civarında film bulunmakta. Bu filmlerin arasında Cruel Intentions, Donnie Darko, Rush ve Sliding Doors gibi yapımlar da mevcut. Bu satın almanın gerçekleşmesiyle beraber şirket Memento’nun yeniden çekilmesine yeşil ışık yaktı. 2000 yılında seyirci ile buluşan film En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu Oscar ödüllerine aday olmuş ve hafızalara kazınmıştı. 

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?