Alman basınından “Sivas”a büyük övgü!

08 Ara 2015
admin

Kaan Müjdeci’nin yönetmenliğini yaptığı ve başarıdan başarıya koşmaya devam eden Sivas, Almanya’da 15 sinemada gösterime girdi. 11 yaşındaki Aslan adlı bir çocuk ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin, bozkırda geçen hikayesini anlatan film; Almanya’nın önde gelen gazetelerinden ve eleştirmenlerden oldukça önemli yorumlar aldı.

Dünyanın farklı festivallerinde büyük övgüler alan ve ödüller kazanan Sivas, Berlin’de gerçekleşen galasının ardından, geçtiğimiz hafta Almanya’da izleyici ile buluştu. Frankfurter Allgemeine Zeitung Kültür Eki’nde Dietmar Dath’ın “Öfkeli güzelliğin ısırığı: Buz gibi bulutları nefes veren bir manzara, bir çocuk, bir köpek ve acımasız yetişkin dünyası. Müjdeci’nin filmi ‘Sivas’ bir sinema mucizesi” şeklinde yorumladığı “Sivas” için; Berliner Zeitung Kültür Eki’nde Susanne Lenz “Lassie bir rüya, ‘Sivas’ ise gerçeklik” diyor. Tip Berlin, Hamburger Abendblatt gibi gazete ve dergilerin yanı sıra; RBB TV, RBB Radyosu, Deutschland Radio Kultur, Radio Eins, Funkhauseuropa Köln Radyosu ve Metropol FM gibi mecralar da “Sivas”la ilgili röportaj ve haberlere geniş yer veriyor.

88. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film” dalında Türkiye’nin adayı olan Sivas, başvurusunun kabul edildiği 73. Altın Küre Ödülleri adaylarının açıklanması için de gün sayıyor. Sivas ile 71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Kaan Müjdeci; ilk uzun metrajlı filmiyle festivalin ana yarışma bölümüne seçilen ve ödül kazanan ilk Türk yönetmen olarak büyük bir başarıya imza attı. Filmin minik başrol oyuncusu Doğan İzci de, festivali takip eden uluslararası 15 sinema yazarının oluşturduğu jüri tarafından Premio Bastio D’Oro 2014 – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü.

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?