Elias Koteas

Koteas doğumlu Montreal , Quebec , Kanada için bir tamirci olarak çalışan bir baba, Kanada Ulusal Demiryolları , ve bir şapkacı anne. Anne ve babası her ikisi olan Yunan asıllı, adlı Mani Yarımadası'nda ve o akıcı birYunan hoparlör. Koteas katıldı Vanier College katılmak için ayrılmadan önce Montreal Dramatik Sanatlar American Academy içinde New York'ta o bir 1983 mezunu olduğu 1981 yılında,. O Akademi'nin 1983-1984 Yapım Şirketi bir üyesiydi. O da katıldı Actors Studio o altında oyunculuk eğitimi New York, Ellen Burstyn ve Peter Masterson .

Kariyer
Aada iken, Koteas ve okulun üretiminde Baba Rangier oynanan Devils John Whiting tarafından uyarlanan Aldous Huxley romanı. O da Paris oldu Altın Elma , John Latouche ve Jerome Moross bir müzikal. 1997 yılında Koteas Stone Of Fields (1987) Koteas en iyi Amerikan filmi Thomas Daggett başrol oynamak için bilinir Uzmanı Pete Deverver destekleyici rol oynadı Kehanet yanı sıra spor-çılgın çeteci Casey Jones Ergenlik içinde Mutant Ninja Kaplumbağa filmler.

Koteas oynamaya gitti demonically-sahip seri katil Edgar Reese Denzel Washington gerilim Fallen . O da çıktı John Hughes ' ​​Wonderful Some Kind , Atom Egoyan s ' Ayar , Exotica , Ararat , Terrence Malick 'in Thin Red Line ve David Cronenberg 's Crash . Koteas ayrıca Sezon 4 bir görünüm yapılan Sopranos Dominic Palladino gibi, ve 2. Sezon finalinde evinde Koteas Dr vuruyor bir adam oynadığı, Gregory House, . Aynı yıl, o mahkeme draması “DA Mike Randolf” canlandırdıConviction . Koteas da ortaya çıkmıştır En Oynanan Greatest Game bir, Disney genç golfçü yanı sıra gerilim hakkında biyografi Skinwalkers 2006 yılında, Zodiac ve Shooter , 2007 yılında. Mayıs / Eylül 2008 yılında, “Joe” rolünü oynadı Banka soyguncusu, sezonu 4 finali ve sezon 5 prömiyeri CSI: NY . O da çıktı Killing AMC.

2010 yılında, o büyük rol oynadı Let Me In , Matt Reeves yeniden uyarlanması Let Right One In , ve Defendor , oynadığı bir Kanadalı süper kahraman filmi Woody Harrelson .

Koteas Kanadalı Kuvvetleri Albay Xavier Marks oynar Combat Hospital .

O da görünür Winnie Mandela , yaklaşık bir 2011 filmi Winnie Mandela , eski eşi Nelson Mandela .

2013 Ağustos ayında, o Koteas katılmış olduğu bildirildi NBC Chicago Fire spin-off Chicago PD bir dizi düzenli olarak. Koteas Alvin Olinsky, İstihbarat Birimi'nde uzun zamandır gizli dedektif oynayacak. Karakteri (oynadığı Dedektif Voight ile üniformalı idi Jason Beghe ) ve birlikte bir adam polisin ölümü üzerine bir sır paylaşıyoruz.