Christopher Eccleston

Christopher Eccleston (d. 16 Şubat 1964), İngiliz aktördür. Doctor Who dizisindeki 9. Doktor rolü ile tanınır.

İşçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak İngiltere'nin kuzeybatısında küçük bir şehrin yoksul bir mahallesinde dünyaya geldi. Elsie ve Ronnie Eccleston'ın üç oğlunun en küçüğüdür. Kardeşleri, Alan ve Keith, ikizlerdir ve kendisinden 8 yaş büyüklerdir. Aile 1960'ların sonunda Little Hulton'a taşınana kadar Blodwell sokağında küçük taraçalı bir evde yaşadı. Eccleston, öğrenci başı olduğu Joseph Eastham Lisesi'ne gitti. 19 yaşına geldiğindeBoys from the Blackstuff gibi televizyon dizilerinde profesyonel olarak oyunculuk yapmaya heveslendi. Londra Üniversitesi'nde Central oyunculuk okuluna gitmeden önce, Salford Tech Üniversitesi'nde iki yıllık temel oyunculuk kursunu bitirdi. Oyunculuğunun ilk yıllarında Ken Loach'ın Kes (Kerkenez) filmindeki ve Albert Finney'nin Saturday Night and Sunday Morning'deki performaslarından etkilendi ancak kısa sürede kendini Shakespeare'in oyunları dahil, Anton Çehov ve Molière gibi klasikleri canlandırırken buldu. 25 yaşında Bristol Old Vic Tiyatro Okulu'nun prodüksiyonunu yaptığı Tennessee Williams'ın A Streetcar Named Desire (İhtiras Tramvayı) oyunuyla ilk kez profesyonel olarak sahneye çıktı. Yüksekokuldan mezun olduktan sonraki birkaç yıl bir aktör olarak istediği şekilde iş bulamayan Eccleston, bir süpermarkette, şantiyelerde ve bir sanatçıya model olarak çeşitli tuhaf işlerde çalıştı.

20 Mart 2004'te Eccleston'ın 26 Mart 2005'te yeniden yayınlanmaya başlayacak olan efsanevi bilimkurgu BBC dizisi Doctor Who'da Doctor'un 9. enkarnasyonunu canlandıracağı ilan edildi. Eccleston seri ilk başladığında doğmamış olan ve Doctor'u canlandıran ilk oyuncuydu, her ne kadar dizi bittikten yalnızca üç ay sonra doğmuş olsa da. 30 Mart 2005'te, BBC sözde Eccleston'ın söylediği ve Eccleston'un ilk sezondan sonra rolü bırakmaya karar verdiğini çünkü sürekli aynı rolleri tekrar eden bir oyuncu haline gelmekten korktuğunu söyleyen bir açıklama yayınladı. 4 Nisan 2005'te, BBC Eccleston'ın sözlerinin çarptırıldığını, bu beyanın rızası ve onayı alınmadan yayınlandığını meydana çıkardı. BBC ocak ayında Eccleston'ın en başından beri yalnızca bir sezonda oynamayı planladığını halka açıklamak konusunda yaptıkları bir anlaşmayı feshettiklerini kabul etti. Bu beyan gazetecilerin basın ofisine yaptıkları sorgulamalar sonunda yazılmıştı.

Christopher Eccleston, 11 Haziran 2005'te BBC Radyosu'nda katıldığı bir programda Doctor Who'da çalışmaktan zevk aldın mı? sorusuna Karışık, ama uzun bir hikaye yanıtını vermiştir. Eccleston'ın rolü bırakmasının sebepleri İngiliz gazetelerinde tartışma konusu olmaya devam etmiştir. 4 Ekim 2005'te Alan Davies, The Daily Telegraph'a BBC'nin Eccleston'ı fazla çalıştırdığını ve rolü bıraktığını çünkü yorulduğunu söylemiştir. 10 gün sonra, Eccleston Daily Mirror' a bunun doğru olmadığını, ve yaptığı yorumlardan ötürü Davies'e kızgın olduğunu belirtmiştir. 2010'da Lennon Naked hakkındaki bir röportajda, Eccleston diziyi bırakmasının sebebinin Doctor Who'daki çalışma ortamının hoşuna gitmemesi olduğunu ancak rolü aldığı için gurur duyduğunu dile getirmiştir.

7 Kasım 2008'de National Theatre'da, The Writer's Tale kitabının tanıtımı yapılırken Russell T. Davies, Eccleston'ın kontratının yalnızca tek bir yıl için olduğunu çünkü dizinin bir sezonluk yeniden gösteriminin devam edip etmeyeceğinin belirsiz olduğunu söylemiştir. Daha sonraları çok başarılı olduğunu ancak BBC ile şüpheleri olduğunu söylemiştir. Eccleston 2005 yılında, National Television Awards'da Doctor'u canlandırışıyla halkın oylarıyla “En Popüler Erkek Oyuncu” seçildi.